Metoda RMV

Projekt badawczy w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki na finansowanie projektów badawczych realizowanych przez osoby rozpoczynające karierę naukową, nieposiadające stopnia naukowego doktora, pt.: "Metoda rekomendacji RMV dla doboru partnerów i usług w inkubatorach wirtualnych organizacji oparta na technikach eksploracji procesów". Koordynator projektu: mgr inż. Zbigniew Paszkiewicz.

Jednym z podejść do osiągnięcia adaptacyjności procesów biznesowych są systemy rekomendacji czynności dla procesów. Jedno z rozważanych w tym obszarze podejść jest oparte na technikach eksploracji procesów biznesowych (ang. process mining). W tym przypadku celem prac jest opracowanie metod przewidywania przebiegu procesu w oparciu o przeszłe doświadczenia, wyrażone w postaci rejestrów zdarzeń (czasem zwanych logami, ang. logs), przy jednoczesnym uwzględnieniu celu realizacji procesu. Zagadnienie rekomendacji czynności dla procesów oparte na technikach eksploracji procesów jest zagadnieniem nowym i proponowane metody są jeszcze mało rozwinięte. Metody te w ograniczonym stopniu biorą pod uwagę m.in. kontekst realizacji procesu, kontekst wykonania poszczególnych czynności w ramach procesu, semantykę poszczególnych czynności procesów i powiązanych z czynnościami danych, dane związane z procesami jeszcze niezakończonymi, możliwość dostosowania zasad rekomendacji do potrzeb uczestników procesu oraz specyficzne cechy procesów doboru partnerów i usług, których modele są bardzo trudne do wyekstrahowania z rejestrów zdarzeń. Do chwili obecnej rekomendacja czynności dla procesów nie była rozważana w kontekście doboru partnerów i usług realizowanego w ramach VOBE.


Cel projektu


Celem projektu jest opracowanie parametryzowanej, automatycznej metody RMV tworzenia rekomendacji ad-hoc dla projektantów wirtualnej organizacji biorących udział w kolaboracyjnym procesie doboru partnerów i usług realizowanym w ramach inkubatora wirtualnych organizacji. Metoda RMV będzie oparta na analizie kontekstu, technikach eksploracji procesów oraz na identyfikacji i analizie szablonów czynności rozumianych jako pewien zbiór czynności powtarzający się w danym kontekście w wielu wystąpieniach procesu doboru. Do tej pory ekstrahowanie szablonów czynności nie było rozważane w odniesieniu do tworzenia rekomendacji czynności dla procesów i w kontekście doboru partnerów i usług.

Metoda RMV pozwala na wskazanie m.in. kolejnych czynności i odpowiedzialnych za nie osób, technik i kryteriów oceny partnerów i usług jakie muszą być wykonane lub wzięte pod uwagę na różnych etapach doboru partnerów i usług. W ten sposób, w miejsce metod doboru partnerów i usług dotychczas proponowanych w literaturze, w których zakładano sztywną strukturę procesów doboru i istnienie predefiniowanych modeli danych, jest możliwe przeprowadzenie procesu doboru dynamicznie dopasowującego się do kontekstu, w jakim jest realizowany. 

Projekt ma na celu wniesienie istotnego wkładu zarówno w rozwój wiedzy z zakresu eksploracji procesów, jak i komputerowego wsparcia dla współpracy pomiędzy organizacjami. 
Prototyp taki zostanie poddany weryfikacji polegającej na:
  • ocenie efektywności metody wyszukiwania szablonów czynności z uwzględnieniem kontekstu na tle innych metod wyszukiwania szablonów czynności;
  • ocenie efektywności i użyteczność formułowania rekomendacji na tle innych metod rekomendacji;
  • analizie wpływu metody RMV na wyniki procesów doboru partnerów i usług realizowanych w ramach VOBE.

Weryfikacja


Prototyp implementujący metodę RMV zostanie zintegrowany z oprogramowaniem ProM Framework oraz z istniejącym systemem ErGo. Oprogramowanie ProM jest oprogramowaniem do eksploracji procesów rozwijanym przez społeczność akademickąSystem ErGo implementacją infrastruktury technicznej wspierającej działanie inkubator]a wirtualnych organizacji. Wraz z systemem ErGo, metoda będzie wykorzystywana podczas doboru partnerów i usług realizowanego w sektorze budowlanym na terenie Wielkopolski.

Wyniki projektu zostaną opublikowane w postaci rozprawy doktorskiej, artykułów opublikowanych na recenzowanych międzynarodowych konferencjach organizowanych w kraju i za granicą, oraz co najmniej jednego artykułu w czasopiśmie międzynarodowym.

Eksploracja procesów w Katedrze Technologii Informacyjnych


Więcej o badaniach z zakresu eksploracji procesów znajduje się na stronie http://www.kti.ue.poznan.pl/eksploracja.procesow.

Kontakt

mgr inż. Zbigniew Paszkiewicz
Katedra Technologii Informacyjnych
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Mansfelda 4, 60-854 Poznań
tel: +48 618480549
fax: +48 618483840

e-mail: paszkiewicz@kti.ue.poznan.pl