5 czerwca 2009

Zespół studentów IV roku specjalności Elektroniczny Biznes Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w składzie: Bartłomiej Jagodziński, Konrad Kapeluch, Michał Paulski i Filip Szymański zajął bezapelacyjne pierwsze miejsce w konkursie Uniwersytet Ernst&Young! W dniu 5 czerwca 2009 r. w Warszawie odbyły się finały piątej edycji ogólnopolskiego konkursu dla studentów "Uniwersytet Ernst&Young". W finałach wzięły udział najlepsze zespoły z 9 uczelni. W pierwszym etapie na przełomie marca i kwietnia studenci uczestniczyli w intensywnych wykładach prowadzonych w macierzystych uczelniach przez specjalistów z Ernst&Young. Najlepsze zespoły zakwalifikowały się do finału. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu – jako jedyna uczelnia – wprowadził do finałów dwa zespoły.   Zadanie konkursowe dotyczyło przedsięwzięcia realizowanego przez Ernst & Young dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W 2008 roku E&Y przygotował dla Ministerstwa dokument „Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do 2013”, która będzie wdrażana w nadchodzących latach. Zadaniem studentów było zaktualizowanie założeń do Strategii, zaproponowanie projektów i przedsięwzięć, które rząd powinien zrealizować w ramach tworzenia e-Europe – społeczeństwa informacyjnego dla wszystkich. Musieli także opracować budżety dla poszczególnych projektów i harmonogramy działań. Swoje projekty zaprezentowali w trakcie finałowych warsztatów, które odbyły się 5 czerwca w Warszawie przed jury złożonym z ekspertów MSWiA, przedstawicieli uczelni oraz Ernst&Young.   Rozwiązanie zaproponowane przez zwycięski zespół studentów IV roku specjalności z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w składzie: Bartłomiej Jagodziński, Konrad Kapeluch, Michał Paulski, Filip Szymański było uzupełnieniem dla Strategii. Studenci rozbudowali ją o analizę SWOT, PEST oraz analizę europejskich „najlepszych praktyk” w tym obszarze. Przedstawili przejrzysty opis wpływu otoczenia na całą Strategię, ocenę jej celów, monitorowania postępów oraz modelową koncepcję zarządzania portfelem projektów.   Program Uniwersytet Ernst & Young jest adresowany do studentów wiodących uczelni technicznych i ekonomicznych, którzy w przyszłości chcieliby zajmować się zagadnieniami informatycznymi w ujęciu biznesowym i strategicznym, zarządzaniem projektami informatycznymi oraz ochroną informacji. Uzupełnia teoretyczną wiedzę zdobywaną na studiach o praktyczne aspekty funkcjonowania przedsiębiorstw i instytucji. W sumie w projekcie wzięło udział blisko 400 studentów z 9 uczelni.   Na słowa uznania zasługuje także drugi zespół z IV roku specjalności Elektroniczny Biznes na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu w składzie: Magdalena Marszałek, Anna Nowak, Andrzej Matuski, Mikołaj Niedorezo.   Piąta edycja Uniwersytetu Ernst & Young została zrealizowana we współpracy z: Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu, Politechniką Gdańską, Śląską, Szczecińską i Warszawską oraz Uniwersytetem Jagiellońskim, Śląskim, Warszawskim oraz Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym. Patronami medialnym tegorocznej edycji Programu są Onet.pl, Radio PIN, Rzeczpospolita oraz Computerworld.