28 stycznia 2020


W dniu 28 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom dwudziestej pierwszej edycji Konkursu o Złotą Mysz, adresowanego do studentów I roku studiów dziennych w zakresie informatyki i analiz ekonomicznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, uczęszczających w semestrze zimowym roku akademickiego 2019/2020 na zajęcia z przedmiotu Technologie informacyjne, prowadzone przez pracowników Katedry Technologii Informacyjnych. Konkurs polegał na przygotowaniu w dwuosobowych zespołach profesjonalnych projektów biznesowych z wykorzystaniem najnowszych technologii informacyjnych i mobilnych. Projekty obejmowały cztery etapy: inwestorski, biznesowy, techniczny i poprojektowy. Projekty były przygotowane w postaci zwięzłego biznesplanu (lean canvas) oraz prezentacji w formacie MS PowerPoint. Proponowane rozwiązania były oceniane według następujących kryteriów: 
 • oryginalność, nowatorstwo i świeżość pomysłu, 
 • biznesowy charakter przedsięwzięcia, 
 • wpływ technologii informacyjnych na transformację organizacji i zarządzania.  
W konkursie wzięło udział 158 studentów. Prace zostały ocenione przez Komisję Konkursową, w skład której weszli pracownicy Katedry Technologii Informacyjnych. Przewodniczącym Komisji Konkursowej był prof. dr hab. inż. Wojciech Cellary, kierownik Katedry Technologii Informacyjnych. Nagrodami ufundowanymi przez bank Santander Bank Polska w ramach programu Santander Universidades były atrakcyjne urządzenia elektroniczne: 
 • I nagroda – dron Overmax X-Bee Drone 9.5 GPS
 • II nagroda – zegarek Huawei Watch GT Classic Srebrny 
 • III nagroda – głośnik bezprzewodowy JBL Flip 5 Czarny
 • Wyróżnienia – pendrive Kingston DataTraveler 100 64 GB
Wręczenie nagród odbyło się 28 stycznia 2020 roku w Audytorium C w budynku Centrum Edukacyjnego Usług Elektronicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. 

Uczelnię reprezentowali:
 • Prof. dr hab. inż. Anna Gliszczyńska-Świgło
  Prorektor ds. Edukacji i Studentów
 • Prof. dr hab. Krzysztof Malaga
  Dyrektor Instytutu Informatyki i Ekonomii Ilościowej
 • Dr hab. Elżbieta Rychłowska-Musiał, prof. UEP
  Dyrektor studiów w zakresie informatyki i analiz ekonomicznych 

Sponsora reprezentowali: 
 • Ada Jankowska - Menedżer Placówki Santander Universidades
 • Paweł Śnieć – Dyrektor Regionu Santander Bank Polska.
 • Karolina Nyl – Santander Bank Polska 
Uroczystość prowadził prof. dr hab. inż. Wojciech Cellary, przewodniczący Komisji Konkursowej z mgr. inż. Michałem Brzoskim, który prowadził ćwiczenia z przedmiotu Technologie informacyjne. Nagrody i dyplomy wręczali: prof. Krzysztof Malaga, prof. Elżbieta Rychłowska-Musiał oraz pani Karolina Nyl, reprezentująca Santandera.Zwycięzcami XXI edycji Konkursu o Złotą Mysz zostali: 

I miejsce

Jędrzej Haracewiat, Mikołaj Hawryluk

VibeCheck – projekt polegający na zaimplementowaniu wtyczki do aplikacji muzycznych takich jak Spotify czy Deezer, tworzącej automatycznie playlisty utworów opierając się o dane biologiczne i środowiskowe takie jak tętno, prędkość poruszania się, temperatura czy obecna pogoda. Wtyczka skierowana jest do osób posiadających smartwatche. 

II miejsce

Rozalia Perlińska, Kacper Sarna

SugarCAre - projekt ten pozwala na podłączenie aplikacji komórkowej do sensorów badających poziom cukru we krwi. Zaimplementowana funkcja ostrzegania o krytycznych poziomach użytkownika pozwoli na szybką reakcję w sytuacjach kryzysowych. Będzie ona też wsparciem dla jego otoczenia w przypadku nagłego zasłabnięcia, by poinformować o zaistniałej sytuacji.

III miejsce

Izabela Czumałowska, Aneta Czyżewska

Read-me - pomysł polegający na zautomatyzowaniu usług bibliotecznych takich jak proces wypożyczania i poszukiwania książek, przedłużanie terminów zwrotów, czy możliwości przekazania książek przez użytkowników bez ingerencji biblioteki. Usługi mają być świadczone za pośrednictwem aplikacji mobilnej oraz serwisu internetowego. 


Wyróżnienia

Michał Cukrowski, Kacper Bobiński
MiPA - aplikacja do symulacji Mind Palace – metody uczenia się i zapamiętywania.

Jędrzej Bręczewski, Adrian Chorzępa
MyTown - portal/aplikacja służąca do komunikacji społeczności danego osiedla oraz ułatwienia wyboru nowego miejsca zamieszkania. 

Alicja Kwiatkowska, Jakub Miranowski
AR TOUR - aplikacja AR ułatwiająca zwiedzanie, na podstawie zeskanowanego otoczenia wyszukuje informacje o poszczególnych obiektach.

Dominika Smoczyńska, Martyna Pacewicz
E-wnuczek - aplikacja pomagająca starszym osobom w korzystaniu z urządzeń przenośnych typu smartfon czy tablet. 

Piotr Wieczorek, Krzysztof Walczak
Agripol - system wykorzystujący IoT do wspierania upraw szklarniowych.